در حال بارگذاری...

توالی یابی نسل جدید (NGS)

طی دهه‌­های اخیر پیشرفت­‌های فراوانی در عرصه توالی یابی ژن­‌ها و تشخیص بیماری­‌های ژنتیکی  با ظهور تکنیک توالی یابی نسل جدید (Next Generation Sequencing ) یا NGS صورت گرفته است.  NGS در واقع بیانگر نوعی روش توالی یابی می باشد که می تواند کل ژنوم (WGS) را به منظور تشخیص علل ژنتیکی طیف گسترده ای از بیماری ها و ناهنجاری های مادرزادی که پیش از این به دلیل محدودیت های تکنیک های مورد استفاده به عنوان "علل نامعلوم" در نظر گرفته می شد ظرف، مدت چند ساعت توالی یابی نماید.

NGS تکنیکی بسیار منعطف می باشد که می تواند میلیون ها مولکول DNA را با انواع و اندازه های مختلف ژنوم از ویروس تا انسان را توالی یابی نموده و پرده از جهش هایی که ریسک ابتلا به انواع بیماری ها را افزایش می دهند، بردارد. به طور کلی در این تکنیک توالی یابی طی سه مرحله انجام می‌پذیرد. در مرحله اول نمونه DNA به قطعاتی با طول کوتاه شکسته می شوند. سپس دو آداپتور (اليگونوكلئوتيدهاي مصنوعي با توالي شناخته شده( کوتاه به انتهای قطعات اضافه شده و پس از آن قطعات تکثیر می شوند تا برای توالی یابی آماده گردند. در مراحل بعد تصویربرداری و مرئی سازی، سرهم نمودن قطعات توالی یابی شده و آنالیز تمامی این داده‌ها صورت می­پذیرد.

کاربردهای توالی یابی نسل جدید (NGS)

امروزه از تکنیک NGS تقریبا در تمامی شاخه های علوم پزشکی استفاده می گردد. از آنجایی که با استفاده از این تکنیک می توان توالی کل اگزون های یک فرد (Whole Exome Sequencing)، توالی یابی هدفمند نواحی از ژنوم (Targeted Sequencing) و یا توالی یابی کل ژنوم (Whole Genome Sequencing) را انجام داد، امکان مطالعه و تشخیص بیماری های مختلف با زمینه ی ژنتیکی از جمله بیماری های  ژنتیکی قلب، سرطان های پوستی، بیماری­های ژنتیکی پوست، بیماری‌های سیستم اسکلتی و استخوانی، ناتوانی‌های ذهنی و تأخیر تکاملی، ناشنوایی‌ها و نابینایی‌های ارثی، معلولیت‌های حرکتی و آزمایش­های غربالگری سلامت جنین برای تریزومی­های شایع کروموزومی  با سرعت و دقت بیشتری انجام می­پذیرد.

گروه خدمات تخصصی QuickseQ مفتخر است به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های شرکت دانش بنیان گروه توسعه فناوری پزشکی آمیتیس ژن با بهره گیری از نیروهای متخصص خود، ارائه دهنده خدمات NGS با بیشترین دقت و در کمترین زمان ممکن باشد.

در صورتی که تمایل به سفارش هر یک از خدمات مرتبط با  NGSرا دارید، با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

<

نظرات

نظر خود را اضافه کنید